Terapija matičnim stanicama iz koštane srži je oblik regenerativne medicine koji koristi sposobnost matičnih stanica da se diferenciraju u različite tipove stanica i stimuliraju regeneraciju tkiva. Ova terapija je sve češće prisutna u ortopediji i sportskoj medicini za liječenje ozljeda i degenerativnih bolesti mišićno-koštanog sustava.
### Osnovne informacije o terapiji matičnim stanicama iz koštane srži:
1. **Što su matične stanice iz koštane srži?**
Matične stanice iz koštane srži su multipotentne stanice koje se mogu diferencirati u različite tipove stanica, uključujući kost, hrskavicu, mišiće i masno tkivo. Koštana srž, koja se nalazi unutar dugih kostiju (najčešće potkoljenice), sadrži hematopoetske i mezenhimalne matične stanice (MSCs) koje su ključne za regenerativne procese. Kada ih apliciramo unutar zgloba ( intraartikularno) one poprimaju karakteristike nalik hrskavici i stvaraju ožiljak na mjestu oštećene hrskavice stvarajući tako novo tkivo slično hrskavici.
2. **Kako izgleda postupak prikupljanja, obrade i aplikacije matičnih stanica?**
Terapija započinje prikupljanjem uzorka koštane srži iz potkoljenice (ili druge odgovarajuće kosti) koristeći posebnu iglu pod lokalnom anestezijom. Uzorak se zatim obrađuje kako bi se izdvojile matične stanice. Nakon toga, koncentrat matičnih stanica se ubrizgava u ozlijeđeno ili bolesno tkivo, kao što su zglobovi, tetive ili hrskavica.









3. **Primjene u ortopediji:**
Matične stanice iz koštane srži koriste se za liječenje različitih ortopedskih stanja i ozljeda, kao što su:
- **Osteoartritis** (posebno koljena, kuka i ramena),
- **Oštećenje hrskavice**,
- **Pseudartroze** (neuspeh zarastanja kosti nakon preloma),
- **Regeneracija kostiju** nakon prijeloma ili kirurških procedura.
4. **Mehanizam djelovanja:**
Matične stanice djeluju tako što se diferenciraju u različite tipove stanica potrebne za reparaciju tkiva i oslobađaju citokine i faktore rasta koji potiču regeneraciju, smanjuju upalu i ubrzavaju proces zarastanja. Ovi faktori mogu pomoći u privlačenju drugih stanica koje su neophodne za reparaciju i obnovu tkiva.
5. **Prednosti terapije matičnim stanicama:**
- **Minimalno invazivna procedura** koja koristi prirodne mehanizme zarastanja,
- **Smanjuje potrebu za kirurškim intervencijama**,
- **Kratak oporavak** u usporedbi s konvencionalnim kirurškim metodama,
- **Niski rizik od imunološke reakcije** jer se koriste pacijentove vlastite stanice.
6. ** Kontraindikacije**
Apsolutne kontraindikacije za zahvat su aktivna maligna bolest ili praćenje nakon liječenja od maligne bolesti, autoimune bolesti, dugotrajna primjena kortikosteroida, imunomodulatora, pametnih lijekova te septična stanja u povijesti bolesti.
Relativne kontraindikacije su indeks tjelesne mase veći od 35, životna dob viša od 50 godina za muškarce i 55 godina za žene, prethodne operacije koljena ( artroskopija, toaleta, meniscektomija), prijelomi, ozljede ligamenata, znaci infekcije, nepravilna osovina ekstremiteta.

7. **Rizici i nuspojave:**
Moguće nuspojave terapije uključuju bol na mjestu uzimanja ili injekcije, infekciju, hematom, i vrlo rijetko, neželjene reakcije kao što su otok ili iritacija. Međutim, rizici su generalno niski jer se koristi pacijentov vlastiti biološki materijal.
8. **Efikasnost:**
Dok su dosadašnji rezultati obećavajući i pokazuju značajno poboljšanje u funkciji zgloba i smanjenju bola, efikasnost terapije matičnim stanicama može varirati od pacijenta do pacijenta ovisno o vrsti ozljede, životne dobi pacijenta, općeg zdravstvenog stanja i drugih faktora. Istraživanja pokazuju da od 12% pa do 20% pacijenata ne reagira na liječenje vlastitim matičnim stanicama unatoč pravilno postavljenoj indikaciji za liječenje. Razlog neuspjeha do sada ostaje nepoznat te ne postoji protokol za otkrivanje nereaktora.
9. **Regulacija i etički aspekti:**
Terapija matičnim stanicama iz koštane srži se generalno smatra sigurnom i etički prihvatljivom, jer se koristi pacijentov vlastiti materijal. Međutim, terapija zahtjeva striktno pridržavanje medicinskih protokola i standarda kako bi se osigurala sigurnost i efikasnost.